طبیعت معجزه‌ای برای جسم و ذهن

 

طبیعت گردی و فواید بی‌نظیر آن

بسیاری از ما روزهای کاریمان را در فضاهای بسته، زیر نور چراغ های مهتابی و در برابر کامپیوترها سپری می کنیم، بعد از آن به خانه می رویم و زیر نور صفحه ی تلویزیون، به خیال خود ذهن و جسم‌مان را استراحت می‌دهیم. کارهای روزمره شهری فرساینده هستند. آنچه را که این محیط‌های مصنوعی از انسان می‌گیرند، طبیعت به او باز می‌گرداند.

طبیعت گردی، توصیه‌ی پزشکان و روانشناسان

تحقیقات بیان می کند گردش و تعامل با طبیعت برای جسم و روان انسان ضروری است. از این‌رو پزشکان و روانشناسان به اختصاص دادن ساعاتی از برنامه خود را به طبیعت گردی به طور مستمر بسیار تاکید دارند.

 

سلامت جسم لازمه‌ی داشتن ذهنی سالم

همه‌ی ما می‌دانیم جسم سالم لازمه‌ی داشتن ذهن فعال و روان آرام است. طبیعت با اثرات بی‌نظیری که بر جسم و بدن ما دارد، ما را به ذهنی سالم، فعال و روحیه‌ای با آرامش و با نشاط می‌رساند.

 

طبیعت گردی و استحکام استخوان ها

طبیعت نور آفتاب و فواید بی‌نظیرش را به جسم شما هدیه می‌کند. نور آفتاب از منابع مهم برای تامین ویتامین D بدن است. با تابش نو خورشید، بدن قادر به ساخت ویتامین D شده و می‌تواند کلسیم مورد نیاز را جذب کند.

اندکی در زندگی روزمره خود دقیق شوید. در طول روز چقدر در معرض نور خورشید هستید؟ آیا تمام طول روز خود را در منزل یا محیط بسته محل کار می گذرانید؟ اگر پاسخ شما به این سوال “بله” است احتمالا بدن شما در معرض کمبود ویتامین دی قرار دارد.

گردش و تفریح در طبیعت از ساده ترین روش های جذب نور آفتاب و به دنبال آن ویتامین دی بوده و منتج به استحکام استخوان ها می شود. ویتامین دی علاوه بر استحکام استخوان ها از بروز سرطان های مختلف نیز جلوگیری می کند و احتمال ابتلا به بیماری ام اس که یک بیماری خود ایمنی است را با افزایش ایمنی بدن به شدت کاهش می دهد.

طبیعت گردی تضمینی برای سلامت قلب

همه‌ی ما لذت نفس کشیدن در میان گیاهان را درک کرده‌ایم. تنفس در هوایی تمیز عملکرد جسم را بهبود بخشیده و شما را در داشتن بدنی سالم یاری می‌کند. تناسب ضربان قلب با اندازه گیری اکسیژن عبوری از مفاصل در طول فعالیت ورزشی سنجیده می‌شود.

تناسب و سلامت ضربان قلب اهمیت زیادی در قدرت بدنی دارد. طبیعت گردی ورزشی مناسب برای تناسب ضربان قلب است. با فعالیت و تحرک بیشتر نیرو و استقامت بدن بیشتر خواهد شد که نشانه بهبود سلامت ضربان قلب است.

 

 

بهبود خواب با گردش در طبیعت

تمام انواع فعالیت‌های ورزشی تاثیر مثبتی در کیفیت خواب دارند. تحرک باعث خواب زودتر و بیدار شدن با حس شادابی بیشتر می‌شود. طبیعت گردی نیاز به انرژی زیادی دارد که باعث آماده شدن بدن برای خواب در شب می‌شود. خواب خوب در شب باعث شادابی بیشتر در طول روز می‌شود. بهبود خواب از طریق فعالیت ورزشی نیازمند حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت در طول هفته است.

تاثیر طبیعت گردی بر ذهن

مغز شما برای سالم ماندن به مکمل‌های گران‌قیمت یا سوپرفودهای مُد روز نیاز ندارد. تحقیقات نشان می‌دهند که طبیعت گردی مغزتان را تقویت کرده و سلامت آن را تضمین می‌کند. به نظر متخصصان بهداشت روان. طبیعت گردی مزایای عاطفی.ذهنی و شناختی دارد.مزایایی که البته هزینه زیادی برای ما ندارد.کافی است برای گردش در طبیعت برنامه ریزی کنیم.

کاهش تنش‌های فردی با طبیعت گردی

طبیعت گردی موجب کاهش سطح تنش در فرد و در نتیجه کاهش میزان بیماری هایی نظیر افسردگی می‌شود. همچنین ارتباط با طبیعت میتوانی تاب آوری و عزت نفس فرد و حتی در مواردی ارتباطات اجتماعی او را ارتقا دهد.

اسکن‌های مغزی نشان می‌دهند که یک مغز حاضر در طبیعت فعالیت بیشتری در مناطقی که مرتبط با ثبات، حس همدلی با دیگران، و عشق هستند را نشان می‌دهد. و بر عکس، مغزی که در مناطق شهری گیر افتاده از خود فعالیت‌هایی مشابه با ترس و استرس را بروز می‌دهد.

 

افرادی که با خروج از مناطق شهری به دل طبیعت می‌روند و در معرض تماشای مناظر طبیعی قرار می‌گیرند، آرامش بیشتری داشته و با نشاط تر هستند؛ طوری که تمام آجرهای سلامت روانی‌شان به خوبی چیده شده‌اند و با رویکردی مثبت به زندگی واکنش نشان می‌دهند.

همان‌طور که غذا و آب سازوکار بدن را ترمیم می‌کنند، حضور در طبیعت و جنگل‌ها و مناطق دست‌نخورده نیز عملکرد روانی انسان را بازیابی می‌کند. کارهای روزمره شهری فرساینده هستند. آنچه را که این محیط‌های مصنوعی از انسان می‌گیرند، طبیعت به او باز می‌گرداند.

آزادی از قیدِ تعلق داشتن به چیزی یا جایی

ذهن شما نیاز دارد برای چند روز یا چند ساعت فراموش کند که به جایی یا چیزی تعلق دارد. وقتی کمی ارتفاع می‌گیرید تمام قوانین و مقرراتی که مردم بر روی زمین برای همدیگر گذاشته‌اند به پایان می‌‎رسد. چرا که خیلی از این قوانین زندگی کردن را برایمان خیلی سخت‌تر کرده است. این حجم از آزادیِ‌عمل لذت را تا مغزِ استخوان‌های‌مان تزریق خواهد کرد.

خود را در مسیرِ زیبایی قرار بده

ساختمان‌های کوتاه و بلند بدقواره، دود، انبوهی از ماشین‌ها، کارخانه‌‌های بزرگ و بی روح، چهره‌ای خسته و ناامید… بی آنکه شصت‌مان خبر‌دار شود زندگی در چنین منظره سیاهی ما را هم سیاه و افسرده می‌کند.

این همان منظره هولناکی است که انسان برای بودن در آن باید وحشت داشته باشد. قتل‌گاهی که خودش ناخواسته برای روح و جسم خود در تمامِ جهان ساخته است. یکی از دلایلِ افسردگی اکثر آدم‌های جهان این ‌است که بدون وقفه هر روز شاهدِ این منظره هستند.

 

حداقل یک روز در هفته این منظره را باید از دید خود خارج ساخت، باید به جایی برسیم که طبیعت حُکم فرمایی می‌کند و خودمان را در مسیرِ زیبایی قرار دهیم. نکته جالب آنکه نه تنها دیدن طبیعت. بلکه شنیدن آواهای مرتبط با طبیعت نیز تنش را در افراد کاهش میدهد.

سفر به درون طبیعت باعث افزایش خلاقیت می شود

بسیاری از هنرمندان هنگامی که احساس می کنند قوه خلاقیت آن ها خشکیده است، زمانی را درون طبیعت سپری می کنند. هم اکنون در میان فواید طبیعت گردی و سفر به طبیعت، این موضوع اثبات شده است که طبیعت باعث افزایش خلاقیت می شود.

قوی کردن ارتباط با دوستان

طبیعت گردی فعالیتی فوق‌العاده برای انجام با دوستان است. قرار گذاشتن برای طبیعت گردی باعث ارتباط بیشتر با دوستان و شادی و خوشحالی جمع می‌شود. اشتراک تجربه صعود به قله کوه ها و تپه ها منجر به صمیمیت بیشتر می‌شود.

دوستانی برای شروع تجربه خود پیدا کنید. اگر از آشنایان خود شخص مناسبی را پیدا نکردید یا در محل زندگی خود تازه وارد هستید، طبیعت گردی روشی عالی برای پیدا کردن دوستان جدید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp