مسئول قرار گاه امر به معروف و نهی از منکر بسیج مستضعفین گفت: در قانون اساسی وظیفه سپاه امر به معروف و نهی از منکر است و بسیج هم که در زیر مجموعه سپاه قرار دارد، در این حوزه باید فعالیت کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، برنامه «آئینه داران بصیرت» رادیو گفت و گو با موضوع نقش بسیج در احیای امر به معروف و نهی از منکر و با حضور مهدی کلیشادی مسئول قرار گاه امر به معروف و نهی از منکر بسیج مستضعفین و دکتر حمید دهقانیان پژوهشگر فرهنگی و اجتماعی به روی آنتن رفت.

سردار مهدی کلیشادی در آغاز با اشاره به امر به معروف و نهی از منکر گفت: آنچه در هندسه دینی لازمه اجرای همه ارزش های الهی، پیاده سازی سایر فرایض و پرهیز فرد و خانواده از ناهنجاری ها و جرایم و همچنین آسیب ها تعریف شده، امر به معروف است.

وی افزود: اگر انتظار داشته باشیم همه واجبات عمل شود و همه محرمات ترک شود و یک جامعه بهشتی داشته باشیم، باید امر به معروف و نهی از منکر اعمال شود یعنی مردم بر رفتار یکدیگر و حاکمان نظارت عمومی داشته باشند. اساسا امر به معروف و نهی از منکر، جامعه اسلامی را از سایر جوامع و ایدئولوژیک ها متمایز کرده است.

وی در ادامه به وظایف قانونی بسیج درباره امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و عنوان داشت: قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر که در سال 94 تصویب شد، به آحاد مردم اجازه داده تا نسبت به یکدیگر و حکومت همچنین نیروهای مسلح، امر به معروف و نهی از منکر کنند و با توجه به اینکه بسیج نیز بخشی از مردم است، این امکان برایشان وجود دارد.

مسئول قرار گاه امر به معروف و نهی از منکر بسیج مستضعفین خاطرنشان کرد: در ماده 17 قانون حمایت از آمران به معروف و نهی از منکر تصریح کرده، سازمان بسیج مستضعفین موظف است که با بکارگیری آحاد بسیجیان نسبت به فرهنگ سازی امر به معروف و نهی از منکر زبانی اقدام کند و این یک تکلیف قانونی است و بسیج نیز باید بر این اساس آموزش و سازماندهی کند. در تبصره این قانون عمل امر به معروف را تبیین کرده و بسیجیان را ضابطین خاص امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرده است.

وی اضافه کرد: در قانون اساسی اصل وجود سپاه، حفاظت و نگهداری از انقلاب اسلامی و ارزش های آن است. بنابراین در سطح قانون اساسی نیز وظیفه سپاه امر به معروف و نهی از منکر در راستای حمایت از انقلاب اسلامی است و بسیج نیز با توجه به اینکه در زیر مجموعه سپاه قرار دارد، در این حوزه باید فعالیت کند. بنابراین از نظر قانونی بسیج یک نهاد موظف برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر در همه اقشار و زوایای مختلف است.

وی در پاسخ به این سوال که امر به معروف و نهی از منکر نیاز به کارت دارد یا خیر، گفت: بعضی وقت ها که بسیجیان یا مردم عادی اقدام به امر به معروف می کنند، افراد دیگر از آنها تقاضای کارت می کنند در حالی که کارت فقط برای ضابطین است و بسیجی و مردم مجاز به امر به معروف و نهی از منکر هستند و نیازی به کارت ندارند زیرا اساسا امر به معروف و نهی از منکر یک فرهنگ است.

در ادامه دکتر حمید دهقانیان با اظهار به اینکه برای بررسی وضعیت امر به معروف و نهی از منکر، باید بررسی کلی از جامعه داشته باشیم، اظهار داشت: اگر در ابعاد ساختاری به فریضه امر به معروف و نهی از منکر نگاه کنیم، تشکیل حکومت اسلامی و ایجاد گفتمان انقلاب اسلامی که برای بشریت خواهان خیر است، یک امر به معروف و نهی از منکر است.

وی به وضعیت امر به معروف و نهی از منکر در سطوح سازمانی اشاره کرد و عنوان داشت: در رفتارهای سازمانی، قوانین و لوایح وضعیت امر به معروف و نهی از منکر متفاوت است؛ هر چند وضعیت ایران با همه کشورهای دیگر در این زمانه، متفاوت است اما همچنان وضعیت امر به معروف و نهی از منکر زیبنده نظام اسلامی نیست و اهتمامی که در دستگاه ها نسبت به این فریضه است، کافی نیست و این نشان از وجود ضعف های زیاد است.

این پژوهشگر فرهنگی و اجتماعی ادامه داد: آسیب هایی مانند فسادهای اقتصادی، سوء مدیریت ها و سوء استفاده های کلان که باعث شده سطح خرد و میانه تحت تاثیر قرار بگیرند، نشان از آن دارد که در سطح رفتاری، سبک زندگی و سطح میانی جامعه دچار مشکل هستیم.

دهقانیان در ادامه با تصریح بر اینکه بسیج ماهیتی فرهنگی دارد، اظهار داشت: قاعدتا بسیج به دلیل مردمی بودن، چه از نظر قانونی و چه از نظر تکلیف انقلابی پاسدار انقلاب هستند و سابقه هم نشان می دهد، بیشترین تمرکز بسیج در حوزه فرهنگ بوده، انتظار می رود با ابزارهای فرهنگی که در اختیار دارد، بتواند امر به معروف و نهی از منکر را پیاده کند.

وی اضافه کرد: یک آسیبی که بر امر به معروف و نهی از منکر وارد می شود، آن است که می گویند این فریضه مردم نسبت به مردم، حاکمیت نسبت به مردم و مردم نسبت به حاکمیت است اما متاسفانه سطح سوم وجود ندارد و ابزارهای لازم برای آن را در قانون لحاظ نکرده است. بنابراین بسیج می تواند به عنوان یک نهاد عمومی مردمی مطالبات عدالتخواهی در راستای انقلاب اسلامی از حکومت داشته و نمایندگی مردم را در این داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp